Dziś wiemy, że głównymi katalizatorami najróżniejszych reakcji chemiczno-organicznych są enzymy, a pierwiastki śladowe stanowią kofaktory tych reakcji. Oznacza to, że pierwiastki śladowe aktywują i przyspieszają wszystkie reakcje chemiczno-biologiczne. Są niezbędne do kontroli różnorodnych procesów metabolicznych, które zapewniają przebieg funkcji samego organizmu i produkcję energii. Są zawarte w różnych enzymach i niektórych ważnych witaminach, które bez ich obecności są biologicznie nieskuteczne. Zwiększają więc zdolność do reagowania w różnych procesach chemicznych organizmu, przyspieszając ich zakończenie.
Organizm pozbawiony tych substancji będzie musiał zużywać znacznie więcej energii, aby przeprowadzić te same reakcje, które będą wymagały znacznie dłuższego czasu, jeśli nadal będą one występować. Suplementowanie niedoboru pierwiastków śladowych, udokumentowane w długiej serii doświadczeń, okazało się przydatne w przywracaniu fizjologicznego stanu zdrowia. Jeśli wystąpi niedobór pierwiastków śladowych, może to wywołać mniej lub bardziej poważne zmiany w organizmie. Uzupełnienie niedoborów przez suplementowanie oligopreparatami może pomóc w usuwaniu powstałych urazów.
Pierwiastki śladowe działają w bardzo małych dawkach normalizując zmienione procesy metaboliczne (reakcje metaboliczne), a tym samym wspomagając reakcję organizmu. Każdy pierwiastek śladowy można więc zdefiniować ze względu na jego obecność w nieskończenie małych ilościach, tak, że jest niezbędny do określenia pewnych reakcji, dla efektu biologicznego. I którego nie można porównać z jego wagą, jego ilością, bo nie to jest decydujące o jego działaniu.
Otóż zmienione funkcje metaboliczne z powodu niskiego udziału w procesach metabolicznych lub braku oligoelementu w organizmie wpływają na zdrowie.
Łatwo jest zrozumieć, w jaki sposób niektóre zaburzenia funkcji metabolicznych mogą powodować choroby dające się zdefiniować jeśli są one „widoczne”. Natomiast podczas gdy są mniej wyraźne zaburzenia tych funkcji i niekoniecznie bezpośrednio powodują pewną chorobę, to jednak nawet łagodne objawy mogą być tego oznaką. Objawy te zwykle nie są brane pod uwagę ani nie są zauważane, chociaż jakość życia osób dotkniętych chorobą pogorszyła się, ponieważ mogą ulec zmianie ważne funkcje metaboliczne, takie jak na przykład naturalne mechanizmy obronne organizmu. Z tego powodu podmiot (człowiek) rozwija skłonność do określonych dolegliwości fizycznych lub psychicznych, a nawet behawioralnych.